Anasayfa » Anne&Bebek » Bebek Emmeyi Reddederse

Bebek Emmeyi Reddederse

Bebeklerin emmeyi reddetmesi annelerde değişik duygulara yol açar. Bazı anneler bu durumda bebeğin kendisini istemediğini düşünerek üzüntüye kapılır. Bazıları ise bebeğin bundan böyle süt emmeyeceği kanısına varır ve kendini sıkıntılı bir beslenme dönemine hazırlar. Bu noktada birçok kadın mama takviyesi konusunu da düşünmeye başlar. Bebeklerde emme isteksizliği çeşitli nedenlere bağlıdır ve bazı durumlarda nedeni tespit ederek bebeğin tekrar emmeye başlamasını sağlamak mümkündür. ‘Bebeğim emmeyi reddediyor’ diyerek üzülen birçok kadın bulunduğundan emin olabilirsiniz; bu durum çoğunlukla üstesinden gelinebilen bir sorundur.
Emzirme teknikleri konusunda bilgi edinmek önemlidir; emzirme pozisyonu ve tekniği hatalıysa bebek emmek istemez. Burun tıkanıklığı, kulak enfeksiyonu veya pamukçuk sorunu da bebeğin bu tutumunda etken olabilir; bu durumda yapılması gereken doktorun önerdiği tedaviyi uygulamaktır. Bir başka sebepse anne sütü ile ilgili sorunlardır. Bebeğiniz sütünüzün fazla gelmesi, yavaş gelmesi veya yetersiz olmasına tepki gösterip emmeyi bırakabilir. Annelik kolay bir iş değildir; yorgunluk, uykusuzluk, sinir bozukluğu veya doğum sonrası sorunları yüzünden ya da başka sebeplerle stres altında olabilirsiniz. Bu durumunuz bebeğinize de yansır ve onda emme isteksizliği oluşmasına yol açabilir. Strese girdiyseniz çözüm aramalı, bu konuda eşinizden ve çevrenizden yardım istemelisiniz. Emzirmeye başlamadan önce gerginliğinizi azaltmaya çalışmalısınız.
Beslenme değişiklikleri, bazı acı veya kokulu besinler ve yeni nesil gıdalar sütünüzün tadını değiştirebilir ve bu da bebeğinizin süt emmek istememesine yol açabilir. Huysuzluk yapan bebeğinizin diş etlerini kontrol etmelisiniz; bebeğiniz diş çıkarıyorsa emmek istemeyebilir. Parfümünüzün kokusundan rahatsız olabilir veya emzirme saatlerini değiştirmenizden etkilenebilir. Çalışmaya başlamanız veya bakıcısını değiştirmeniz de emme isteksizliği nedeni olabilir. Göğüs ucunuzu ısırdığı zaman fazla yüksek sesli tepki vermemeye çalışmalısınız; bu bebeği korkutup emmekten soğutabilir.

Özet ;
Eleştirmen
Admin
Tarih
Yorum Yapılan
Bebek Emmeyi Reddederse
Oylama Derecesi
5

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>